Megfázás és Influenza
Okok
A megfázást és az influenzát emberről emberre terjedő vírusok okozzák. A megfázást és az influenzát elkaphatod:
- Apró, vírusokat tartalmazó cseppek belélegzésével, amik tüsszentés, köhögés, vagy akár beszéd útján kerülnek a levegőbe.
- Szennyezett felületek, pl. olyan szövetdarab érintésével, ami kapcsolatba került egy fertőzőtt személlyel, továbbá kilincsek, korlátok, telefonok, és ha ezután megérinted az orrod vagy a szemed.
- Kerüld az érintkezést fertőzőtt személyekkel
Tünetek
Mi a különbség a megfázás és az influenza között?
Néha nehéz őket megkülönböztetni. Több tünetük is megegyezik, és mindkettőt vírusok, nem pedig baktériumok okozzák. Ez azt is jelenti, hogy a megfázást és az influenzát nem lehet antibiotikumokkal kezelni. A megfázás tünetei általában enyhébbek, és az előbbi az influenzával szemben nem is nagyon okoz komolyabb egészségi problémát.
A megfázásról röviden
A megfázás olyan vírusos megbetegedés, ami a felső légúti rendszert támadja. A kórokozói a rhinovírusok, a légúti óriássejtes vírus (RSV), a parainfluenza vírus, az adenovírus, és végül a koronavírus. Az alábbi tünetek a fertőzés után 10-12 belül jelennek meg:
- Orrfojás
- Torokfájdalom vagy torokirritáció
- Köhögés
- Tüsszentés
- Enyhe láz (többnyire kisgyermekeknél)
Az influenzáról röviden
Az influenzavírusnak három fajtája van. Az atípusos vírusok okozzák az emberekben a legtöbb megbetegedést, de állatokat is fertőznek. A B típusú influenza ritkább, és kevesebb betegséghez is vezet. Az influenza tünetei komolyabbak, mint a megfázásé:
- Hirtelen hőemelkedés (rendre 39°C vagy még magasabb)
- Száraz köhögés
- Izomfájdalom
- Fejfájás
- Torokfájdalom
- Erős fáradékonyság
- Orrfolyás vagy bedugult orr
- Hányinger, hányás és hasmenés (gyerekeknél gyakoribb)
Mennyire fertőző az Influenza?
Az influenza lappangási időszaka általában 1-3 nap. Ha elkaptad a fertőzést, még az első tünetek megjelenése előtt továbbadhatod azt másnak. Olykor 5 nap is eltelik a tünetek megjelenéséig. Ezen időszak alatt anélkül fertőzhetsz, hogy tudnál egyáltalán a betegségedről.
A legtöbb ember felépül az influenzából, de a betegség komplikációkhoz is vezethet, mint a hörghurut, a tüdőgyulladás, és ritka esetben agyhártyagyulladáshoz is.
Megelőzési tippek
Hogyan segít a jó higiénia a megfázás és az influenza elleni védelemben?
A jó higiénia segíthet a megfázás megelőzésében, és a vírusok terjedését is gátolja az otthonodban.
- Köhögéskor és tüsszentéskor mindig takard el zsebkendővel a szád és az orrod
- A használt zsepiket rakd a szemétbe, és moss utána kezet
- Ha nincs kéznél szappan és víz, használt kézfertőtlenítőt
- Szappannal és vízzel rendszeresen moss kezet, vagy használj kézfertőtlenítőt
- Rendszeresen tisztítsd meg és fertőtlenítsd a gyakran használt felületeket, különös tekintettel a kilincsekre, korlátokra és csapokra
- Kerüld az érintkezést fertőzőtt személyekkel
Ha mégis elkapod a megfázást vagy az influenzát
Inkább maradj otthon, és tartsd a többiektől a távolságot. Igyál sok folyadékot. Ha szükséges, szedjél ibuprofent vagy paracetamolt a tünetek enyhítésére. A higiéniára különösen ügyelj.
Tények és tévhitek
"Az influenza injekció a terhesség alatt árt a babának"
Nem, nem árt. Ha elkapod az influenzát, és nagyon lebetegedsz, az fog ártani a babának. Nyugodtan megkaphatod a terhesség bármelyik szakaszában az injekciót, segíteni fog a baba védelmében még a szülés utáni hónapokban is.
"Ha kimész nedves ruhákban vagy nedves hajjal, megfázol."
A fenti figyelmeztetést sokszor hallhattuk a szülőktől és a nagyszülőktől. Azonban hacsak nem kerülsz kapcsolatba valakivel, akinek megfázása vagy influenzája van, akkor te sem fogod elkapni. Ugyan fázni fogsz, de egészséges maradsz.